Hlášení

EU e-Privacy Directive

This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

View e-Privacy Directive Documents

You have declined cookies. This decision can be reversed.

Třicátníci z Poličky

Profil klubu, který kdysi strašil extraligové favority a dnes opět výkonnostně stoupá

V kdysi slavném klubu, který sbíral i třetí místa v extralize, se blýská na lepší časy. A to v době, kdy oslaví třicáté výročí vzniku. Kromě mužského týmu, který byl letos na špici 1. národní ligy, už totiž v areálu SK KOMETA POLIČKA opět pobíhají i mladí hokejbalisté.

Až do dob, kdy byl hokejbal ještě v plenkách, sahá historie klubu z Poličky. „V červnu pořádáme k této příležitosti turnaj veteránů, na kterém bychom se rádi potkali se všemi, kteří v našem klubu hráli nebo se nějak podíleli na jeho historii. Ať už se zúčastní jako hráči či jako diváci, budeme se těšit, že se s nimi uvidíme,“ říká na úvod předseda a trenér Pavel Štefka. Mimo jiné i pamětník prvních kroků z roku 1987. „V roce 1990 jsme začali se stavbou prvního hřiště a od roku 1992 do roku 2003 jsme nepřetržitě hráli extraligu. Po sestupu z ní a jejím zeštíhlení na 12 týmů jsme hráli 2. NHbL a od roku 2010 jsme v 1. NHbL,“ shrnuje dlouhou historii klubu do dvou vět.

Úspěchy a legendy

V extralize Kometa nebyla jen do počtu. Naopak. V letech 1995 a 2000 dosáhla shodně na 3. místo, což je ohromný a opakovaný úspěch. Hodně vidět byla navíc i mládež z Poličky – mistry republiky se stali starší žáci (2006), mladší žáci (2011) a přípravka (2009), starší dorost vybojoval bronz (2014). Z toho plyne, že na východě Čech bylo zajímavých hned několik generací a že s mladými hokejbalisty uměli pracovat.

S úspěchy samozřejmě byly spojeny osobnosti významné nejen v rámci města. „Bylo jich dost a doufám, že ještě hodně bude. Těší mě, že se náš klub může pyšnit celou řadou reprezentantů, kteří mají na kontě tituly mistrů světa, vicemistrů světa nebo Evropy. Z minulosti to jsou bratři Chmelové, David Rokos, Petr Teplý, Filip Štefka a Láďa Havlík. Teď jsou to současní členové mládežnických národních týmů – Lukáš Anýž, David Hejtmánek, Dominik Mikulčák, Matěj Štefka, Jarda Holec nebo Ondra Tobiáš,“ jmenuje Štefka senior hokejbalisty, kteří právě překročili svým umem hranice regionu.

A pak jsou tu dvě persony z úspěšné generace 90. let. „Chtěl bych zmínit dva kluky z naší bronzové éry, kteří už bohužel tyto řádky číst nemohou. Jsou to Luboš Poul – jeden z nejlepších hokejbalových brankářů devadesátek a účastník několika světových šampionátů – a obránce, šoumen, kamarád a duše celého týmu Pavel Hubinka,“ posílá dojemný vzkaz „nahoru“ předseda.

Veteráni jako dohled

V současné době mají v Poličce zhruba 100 členů, z toho asi 50 dětí. Kromě mužského týmu hrajícího play off „národky“ jsou to v oficiálních soutěžích družstva přípravky a minipřípravky. „Klukům, kteří jsou věkem v žákovské kategorii, se snažíme na přechodnou dobu domlouvat hostování v sousedních klubech. Dlouhodobá spolupráce funguje například s Letohradem, se kterým jsme měli několik let společný tým v dorostenecké kategorii,“ nastiňuje Pavel Štefka fungování mládeže, která po odchodu dorostenců do kategorie mužů začala v Kometě fungovat vlastně od nuly.

Elitní tým jde v posledních třech letech výkonnostně nahoru a prim v něm hrají právě mladší hráči. „Většina jich je ve věku 18 až 25 let. Hrají spolu už déle, většina z nich mezi dospělými dostává šanci už od patnácti nebo šestnácti let. A na vše dohlížejí čtyři veteráni.“

A co dál?

Aby spolu hrály nejmladší děti, a to co nejdéle, je nyní cílem vedení SK, které se do svých řad snaží kluky a holky lákat ze škol a hřišť, kde se hraje neorganizovaně. „Hodně kluků také přichází na jaře po skončení hokejové sezony, berou to jako ideální přípravu pro svůj hlavní sport. Neřeknu asi nic nového, ale jako všude jinde je to rok od roku těžší zaujmout děti pro hokejbal a prosadit se v konkurenci ostatních sportů a volnočasových aktivit pro děti,“ přiznává Štefka.

Podporu jeho klub nejvíce nachází u města Polička. Bez něho by se zde hokejbal dávno nehrál. Dalšími zdroji financí na provoz jsou sponzorské dary a členské příspěvky jako kdekoliv jinde. „Rád bych, aby se nám dařilo úspěšně pracovat s nejmladšími kategoriemi. Máme velmi šikovné děti v přípravce i minipřípravce. Pokud je to bude bavit, budou rády chodit na tréninky a zápasy, i já budu spokojený. Pokud se nám podaří rozšířit jejich řady, bude to ještě lepší. S muži bychom si rádi užili letošní play off co nejdéle. Myslím, že máme na to ovlivnit sami, jak bude dlouhé,“ říká předseda, jemuž do Komety na střídavý start díky vlastnímu zájmu přibyl mj. reprezentant Ondřej Lux z Letohradu, který si chtěl prodloužit sezonu a připravit se na mistrovství světa.

I to je důkazem, že se z Poličky pomalu ale jistě znovu stává zajímavá hokejbalová adresa…

46 LET, 160 GÓLŮ…

Chyběla vám jedna velká osobnost mezi těmi, které předseda Pavel Štefka jmenoval v hlavním textu o Poličce? Správně! „Tu největší jsem si nechal zvlášť. Je to Roman Schauer, který patří k zakladatelům našeho klubu, je stále aktivním hráčem a nastupuje za Kometu celých těch 30 let. A stále hraje na skvělé úrovni. Málokdo z protihráčů v 1. lize ví, že proti nim hraje borec, kterému je 46 let a má na kontě víc než 160 branek v extralize,“ klaní se kamarádovi klubový šéf. Klobouk dolů a hodně dalších zápasů, chce se dodat…


JDE TO I BEZ ŠTĚSTÍ

SK Kometa Polička hraje domácí zápasy v areálu, který patří fotbalovému klubu. Původní hřiště bylo vybudováno v roce 1990 a za 27 let existence prošlo několika úpravami. Ta poslední je tři roky stará a na plochu byl položen tolik moderní plast. „Materiálně nás vždy podpořilo město, většinu prací jsme si dříve dělali svépomocí. Neměli jsme to štěstí jako jiné kluby, že by nám někdo vybudoval celé hřiště a ještě platil jeho provoz. Jsme rádi, že jsme před třemi lety položili plastový povrch a v letošním roce je naplánována výměna mantinelů. Díky tomu bude hřiště jako takové splňovat nároky 1. ligy bez problémů. V budoucnu bychom rádi společně s fotbalovým klubem vylepšili například zázemí šaten,“ říká předseda klubu Pavel Štefka. Kometa má k dispozici dvě kabiny pro vlastní hráče a hostujícím týmům zajišťuje šatnu v prostorách fotbalového klubu.

Foto: archiv klubu

(luk)