Hlášení

EU e-Privacy Directive

This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

View e-Privacy Directive Documents

You have declined cookies. This decision can be reversed.

Sonda na Slovensko

Gajary Flames… Zkrácený název klubu sídlícího v jihozápadním cípu Slovenska nezapře inspiraci ve slavné NHL.

Místní nadšenci navíc dělají hokejbal s vervou hodnou srovnání s velebeným hokejem. A tak proč prostřednictvím manažera a trenéra Stanislava Liba, který o víkendu uzavřel dohodu o mezinárodní spolupráci s HBC Hostivař, nenahlédnout pod pokličku dění v organizaci u východních sousedů!?

O hokejbalu na Slovensku…

„Velkým plusem je rozhodně široká hráčská základna. Krásným příkladem zájmu mladých chlapců, ale v posledním čase i děvčat o tento sport je náš klub, který se sice nachází v malé obci na Záhoří, ovšem i tak má právě širokou základnu. V naší zemi je velký potenciál a ten je třeba rozvíjet. Pozitivním trendem je výstavba nových hřišť i zvýšený zájem celostátních médií. Podle mě na to mají vliv i poslední úspěchy reprezentantů. Naproti tomu jedním z největších minusů je absence vyššího počtu krytých hal. My jako Gajary Flames v tomto směru máme velkou výhodu a i proto se v naší Areně 71, která poskytuje nadstandardní komfort, organizuje velké množství vrcholných hokejbalových turnajů.“

O vzniku Gajary Flames…

„Za vznik a rozvoj hokejbalu v Gajarech vděčíme lidem okolo Petra Taškára, jako jsou Jožko Ondruš, Michal Kojs a Dušan Janota. V roce 2006 výše zmíněné pány napadla myšlenka postavit u nás vlastní hřiště a založit klub. Potom už to šlo velmi rychle a v roce 2010 jsme měli nejlepší zázemí na Slovensku. Postupně jsme vybudovali šatny, posilovnu, restauraci a ubytovnu pro 30 lidí. Poslední rekonstrukce se dělala v roce 2012, kdy se hřiště zastřešilo. Za velmi krátké období se nám podařilo vybudovat nejen hráčskou základnu od kategorie U8 až po veterány, ale i důstojné podmínky pro náš sport.“

O týmové koncepci…

„Náš klub měl při svém zrodu jen seniorské mužstvo, ale velmi brzy jsme pochopili, že pokud chceme dělat hokejbal opravdu smysluplně, je třeba jít na to úplně z opačného konce. Právě proto jsme věnovali všechnu energii do výchovy mládeže a dva roky jsme dokonce vůbec nepůsobili v seniorském hokejbale. Dáváme prostor mladým chlapcům od kategorie U8 do U19 ze širokého okolí a snažíme se ukázat krásu tohoto sportu. Fakt, že se každý rok naše základna rozšiřuje, je nejlepší vizitkou. Naším mottem je, že jsme „jedna rodina“, a tak k celé výchově mládeže přistupujeme. Na letních kempech i po celou sezonu usilovně trénujeme, ale stejný čas věnujeme také tomu, aby z chlapců a trenérů byli kamarádi. Jezdíme tedy na hokejové zápasy, zastavíme se v přírodě, v aquaparku a podobně. Organizujeme i klubový galavečer, to vše s cílem, aby chlapci neměli jen stres z tréninků a zápasů, ale hokejbal pro ně byl i zábavou.

Jestli ale můžeme jít vzorem pro další slovenské kluby, to si netroufám říct. To musí hodnotit někdo jiný, aby nic nevyznělo příliš skromně, nebo naopak hodně namyšleně. Věřím ale, že výsledky, úspěchy a zejména radost našich dětí ze sportu hovoří jasnou řečí. A uvedu ještě jeden příklad – Arenu 71. Na sportoviště vybudované bez pomoci státu jsme velmi hrdí!“

O inspiraci a zlepšování…

„Inspirací je mnoho a přicházejí téměř odevšud a hlavně nečekaně. Když se vydáme na nějaký výlet nebo turnaj a vidíme, že někdo dělá něco inovativně, snažíme se z toho poučit, abychom se neustále zlepšovali i my. Práce s mládeží je přitom velmi inspirativní sama o sobě a také kluci často přicházejí s nápady. Navíc v Gajarech organizujeme různé turnaje a na nich se stále učíme, co a jak zlepšit.“

O dalších metách…

„Hlavním cílem našeho klubu je podnítit v dětech lásku ke sportu a vytvořit kolektiv, který bude zmíněnou jednou rodinou. Rádi bychom, aby měly děti radost ze hry, nových kamarádů a naučily se něco do života. Chceme dělat hokejbalu propagaci naším přístupem, hrou i výsledky a v každé kategorii máme ten nejvyšší cíl – chceme vyhrát zápas i soutěž, do níž nastupujeme. To je ale vlastně spíše motivace… Jako cíl lze brát spíš to, že bychom si přáli, aby chlapci plynule přecházeli z jedné kategorie do druhé, a když už máme opět i seniorský tým plný odchovanců, tak abychom to co nejdříve dotáhli až do extraligy. V plánu je ale i další vylepšování haly a vytváření lepších podmínek pro hráče…“


L2HOCKEY GAJARY FLAMES

Vedení klubu – sportovní úsek: Stanislav Libo a Luboš Liška, areál: Petr Taškár
Hráčská základna: cca 150 hráčů od kategorie U8 po veterány
Úspěchy: tituly mistrů Slovenska v kategoriích U10, U12 a U14, vítězství na Československém Superpoháru

Foto: archiv

(luk)